Chovatelská stanice Od Brdské studánky

O nás
Jak to všechno začalo


Naše chovatelská stanice Od Brdské studánky vznikla v roce 2002. Jméno jsme zvolili podle naší oblíbené studánky v brdských lesích.

Jak vlastně začalo naše soužití s LEONBERGERY? Výběr plemene byl u nás opravdu zajímavý. Babička chtěla černého psa, rodiče něco středního a hlavně na ven Wink. Domácí volby vyhrál LEONBERGER, který PLNĚ SPLŇUJE všechny uvedené podmínky Tongue Out


Beska - Bessy pod Tisem - byla náš první leonberger. Narodila se 16.5.1998 v chovatelské stanici manželů Blechových v Čelákovicích. Měla 8 sourozenců - 3 bratry a 5 sestřiček. Přivezli jsme si ji v červenci 1998 a tak začala naše společná pouť životem. Když Bes poprvé uviděla teta, pojmenovala ji "Medoušek" Cool a v celé jejich rodině Besince tato přezdívka už zůstala. Bessy byla velmi živé štěňátko a my jsme velmi rychle pochopili, že bude třeba jí vymyslet nějakou zábavu - její hry "zákopová válka" a "kdo okouše víc stromků" se nám moc nezdály. Wink


Byli jsme úplní laici ve výchově psa, tak jsme tedy začali chodit na cvičák - základy poslušnosti musí přece umět i leon. Byl to takový vesnický, skoro rodinný cvičák, zacvičili jsme si cviky poslušnosti a přeskákali překážky, na obranu nebyl figurant a pokud se někdo přihlásil jako dobrovolník, nechtěl dělat figuranta leonbergrovi - nechápu proč. Občas jsme chodili i na stopy, kde se Bes vždy blýskla. Pak jsme pustili psy, aby se pořádně vyřádili a my jsme mohli mezitím poklábosit.
Je velká škoda, že byl tento cvičák v roce 2003 zrušen. Majitel pozemku se rozhodl jej prodat na stavbu rodinného domu. Je nám moc líto, že město Mirošov nechtělo své kynology podpořit, třeba poskytnutím náhradního pozemku. Je pravda, že v té době pravidelně cvičili asi jen 3-4 lidé. Na protest toho zrušení (opravdu jen symbolický) jsme se s Vladěn rozhodly složit s našimi miláčky alespoň základní zkoušku poslušnosti - ZZO. Tu jsme úspěšně složily, tedy vlastně ji složili naši psi - ovčák Cir a leonka Beska.
Beska se vždy na cvičák těšila, sobotní odpolední procházka nemohla být nikam jinak než na cvičák. A ještě dlouho po zrušení cvičáku to nemohla pochopit.Bessy odchovala ve dvou vrzích 12 krásných a zdravých štěňátek. Otcem prvního vrhu - A - je krásný pes z českého chovu Arny Danův přítel. 1.5.2003 se nám narodili 2 kluci - Alf a Assan a 4 holky - Aida, Asta, Arka a Alma. Z tohoto vrhu byl v květnu 2005 uchovněný pes Assan, domácím jménem Berny. Assan je otcem čtyř vrhů - v CHS Od Bučického mlýna se narodilo 9 štěňátek, v CHS Golden Elf byla odchována 3 štěňata, v CHS Čejiva 4 štěňata a v CHS Zelená míle 6 štěňat. Někteří z Assanových potomků se uplatnili v chovu a vynikají na výstavách. Máme z nich velikou radost.
Ve druhém vrhu - B - jsme se rozhodli pro zahraniční krytí. Otcem štěňátek je pěkný urostlý pes z Dánska Khaimas' Just Incredible - Plet. Štěňata se narodila 18.5.2005, nejdříve přišli na svět kluci - Borris, Ben, Bad, Bary a Barros a nakonec jediná fenka vrhu - Bára. Barča zůstala s námi doma. Měla se stát a také se stala následovnicí Besky v chovu.
Z tohoto vrhu byla uchovněná naše Barča a pes Borris, který se v roce 2009 stal pyšným otcem 6 štěňátek v CHS z Řešetovských pastvin.
Barča - Bára od Brdské studánky - se vždy na rozdíl od živelné Besky projevovala jako velká dáma. To je ale jen přetvářka - je v ní také skrytá dračice. Od malička ráda nosí plyšové hračky, docela dlouho jí vydrží, např. kočku má od svého narození. Každé hračce jen vytrhne oči Wink, ale tím destrukce končí.

Barča od malinka pěkně souměrně rostla, v osmi měsících byla stejně vysoká jako její matka Bessy a vážila 45 kg. Pak začala poprvé hárat a od té doby si udržovala štíhlou postavu, čímž nás často přiváděla k šílenství. Její styl žraní čehokoliv - pamlsků, masa, granulí, vajec, ... - byl velmi opatrný, jakoby se bála, že na ni z toho jídla něco vyskočí. Toto pubertální období skončilo až ve dvou letech. Teprve pak přibrala na 53 kg (2008), až se dopracovala na současných 58 kg (2012). Dnes již (stejně jako to uměla Besa) umí perfektně krást jídlo. Jen první pokusy, kdy si chtěla odnést jídlo i s talířem, skončily nezdarem Wink
Mít dva psy má své kouzlo. Můžeme to všem vřele doporučit. Vymýšlí stále nové a nové hry a je opravdu na co koukat. Přetahují se o hračky, společně loví kočky i kradou jídlo. Často se i kolemjdoucí zastavovali a koukali na holky, jak si hrají. I člověk jdoucí na procházku s alespoň dvěma psy působí impozantně. No podle někoho možná i nebezpečně - zvlášť podle majitelů malých plemen.
Barča byla uchovněna na podzim 2007. Moc jsme se těšili, že budeme mít štěňátka, o která bude pečovat nejen jejich matka, ale i babička. Byla by to pro nás zajímavá zkušenost. Bessy (náš Medoušek, Besinka, Brusinka, Zrzka) bohužel v lednu 2008 zemřela. Svých vnoučátek od Barči se tak už nedočkala. Moc nám všem chybí.

Přesto jsme se rozhodli Barču nakrýt. Vybrali jsme jí mladého německého psa Jökull Löwe von Walhall. Barče se 4.4.2008 narodilo 10 štěňátek - vrh C. Porod byl dlouhý, ale Barča vše zvládla bez problémů. To už se nedá říct o nás, byla to naše první zkušenost s početným vrhem a ne vše šlo tak hladce, jak bychom si představovali. Bára sice pomáhala, co jí síly stačily, ale přece jen zbyla ještě spousta práce na nás. Poprvé jsme přikrmovali štěňata mlékem, ze začátku ho od nás moc nechtěli, ale velmi rychle pochopili o co jde, a pak jsme už nestačili utíkat před plazícími se dravci. Nezapomenutelná jsou "první slova" Fialky "ehmmm ehmmm", když si vychutnávala mléko. Tongue Out

Během dvou měsíců nám přibylo pár šedin i vrásek Wink Cool, ale hlavně hodně cenných zkušeností. Zažili jsme mnoho krásných chvil se štěňátky. Byl to první vrh, kdy jsme si doma nechali všechna štěňata do osmi týdnů věku a nelitujeme toho. Roztomilá sedmitýdenní štěňátka se před našimi zraky změnila na likvidační četu. Smile
Nejvýraznějším a nejživějším štěnětem byla v tomto vrhu Fialka (Comtesa), s trochou nadsázky by se dala nazvat "osobností vrhu" Wink.
Chtěla bych zde ještě jednou poděkovat všem, kteří přispěli pomocí i dobrou radou.


Z vrhu C byla v roce 2011 uchovněna fenka Cordula a v roce 2012 pes Cyril. Oběma přejeme hodně štěstí a hodně úspěchů v chovu.
Už delší dobu jsme uvažovali o pořízení psa. Po smrti Bes bylo jasné, že musíme nám i Barče pořídit nového kamaráda. Volba padla na štěně z norské chovatelské stanice Aldibara. Napsali jsme chovatelce a napjatě čekali, jestli bude souhlasit a jestli na nás zbyde štěně. Souhlasila!!! Super!!! Bohužel nebyl ve vrhu volný pejsek a tak nezbylo než čekat, jak dopadne další krytí. POVEDLO SE, matka Kraka během 4 hodin porodila 13 krásných a zdravých štěňat, 4 fenky a 9 pejsků - hned bylo z čeho vybírat. Z našeho uzšího výběru 5 pejsků nám byl přidělen pejsek se zlatou stužkou - Aldibara's Climbs Mt Brdy in Czech, kterého jsme hned překřtili na Fabiána. Fabián je podle pověstí dobrý duch Brdských lesů. Bohužel později jsme zjistili, že to byl i loupeživý rytíř Cool
V Norsku jsme byli trošku v šoku, tak mohutné feny jsme už dlouho neviděli. Musím se přiznat, že kdyby byla ještě volná fenka, tak jsme vezli štěňata dvě. Fabián patřil k temperamentnějším štěňatům. Nevím, jak to chovatelka poznala, ale má přesně takový temperament a povahu, na jakou jsme byli zvyklí od Besky. Rozhodně se nudit nebudeme. Od prvního dne vymýšlí různé lumpačiny. Bára postupně přišla o svůj oblíbený pelíšek a o všechny svoje hračky - to se projevil loupeživý rytíř Tongue Out Já jsem přišla o zimní bundu, kterou si oblíbil už cestou domů a stále si ji nosí do pelíšku a spí na ní. Naštěstí nic neničí.
Bára rychle poznala, že ve Fabiánovi má velkého (vlastně zatím malého) kumpána a hned ho začala učit nosit hračky a hlavně honit kočky. Oni je tedy vlastně nehoní, jen za nimi vytrvale chodí, většinou to kočka psychicky nevydrží a začne utíkat a to je ta správná sranda. Stejně se dají honit i kachny a slepice. Prima zábava.
Fabík dostal na uvítanou velkého metrového plyšového tygra, rychle pochopil k čemu je tygr "určen" a pilně trénuje několikrát denně.
Ještě jednou díky všem, kteří se za nás přimluvili a kteří nám tak pomohli získat štěně z této chovatelské stanice.