Chovatelská stanice Od Brdské studánky

O nás
Co bylo dál ... 2009-2011

Celá první polovina roku 2009 se u nás nesla v duchu příprav na štěňata. Koupili jsme nové hračky, připravili balíčky pro štěňata - hračky, knihy, pelíšky, obojky, vodítka, ... Možná trochu předčasně, ale určitě se budou hodit. Po porodu se už budeme moci věnovat jen a jen štěňátkům. A teď už jen aby Barča začala hárat... 

Fabík nám rychle vyrostl. Z roztomilého štěňátka se stal krásný pes. Zatím jeho výšku odhadujeme na 74 cm, a k této výšce má i odpovídající váhu 56kg. Na 10-ti měsíční "štěně" až až. Vlastně má teď úplně stejnou váhu jako Barča. Absolvovali jsme s ním několik výstav, neúspěšnější byl 1. ročník národní výstavy v Klatovech, kde získal svůj první CAJC. Pak jsme se ještě zúčastnili pár malých oblastních a krajských výstav. Fabík má krásné výsledky i posudky. Vždy na něm ale bylo vidět, že ho vystavování opravdu nebaví. Ačkoliv máme přihlášeno ještě pár výstav, nebudeme ho trápit a raději vyrazíme na výlet nebo procházku.V červnu 2009 jsme se konečně dočkali - Barča začala hárat a my tak mohli vyrazit na výlet za ženichem. Tentokrát jsme zvolili psa z Nizozemí - Rosaceae Amaranthus, domácím jménem Amore. Je to opravdu krásný typický mohutný leonberger s nádhernou záplavou srsti. Přesně takový ženich jakého Bára potřebuje. Jako bonus má i úžasnou vstřícnou a nekonfliktní povahu. Opravdu se dá říct, ze miluje lidi. Výlet byl také krásný, vyšlo nám počasí a viděli jsme zase mnoho nového. Pro ty, kteří rádi cestují a mají rádi přírodu, můžeme Nizozemí vřele doporučit.Výlet do Nizozemí byl úspěšný. Posledního srpna se Barče narodilo 8 štěňátek - vrh D. Porod proběhl v naprosté pohodě. Podle sona jsme očekávali 5 štěňátek. Barča během dvou hodin skutečně porodila 5 štěňátek a pak se uložila ke spánku. Byli jsme spokojeni, jak šlo všechno rychle. Po třech hodinách se Barča probudila, zavrtěla se a k našemu velkému překvapení porodila další štěně a pak další a další. Dostali jsme se tak ke konečnému počtu 5 pejsků a 3 fenky.Barča nestíhala krmit, takže jsme velmi brzo začali přikrmovat. Od narození se totiž tento vrh lišil od našich předchozích svou dravostí a chutí k jídlu. "Mastíka" jsme museli dokonce trošku omezovat, jinak by vypadal jako balónek. Stejnou živelnost projevovala štěnda i ve hře. Jejich hry jsme si opravdu vychutnávali. Musím přiznat, že nové hračky se nám opravdu osvědčily a štěnda se na nich krásně vyřádila.Fabík se projevil jako super chůvička. Je jen o rok starší a tak to chvílemi vypadalo, že máme 9 štěňátek.Byli jsme rozhodnuti si doma nechat jednu fenku. Proběhl opravdu zajímavý výběr a nakonec doma zůstala "modrá" fenka. Vybraná byla hlavně kvůli svému vztahu k Fabíkovi a Barče. Tímto Vám všem oficiálně představujeme ... Debbie od Brdské studánky !!!Z vrhu D byla v roce 2011 uchovněna naše Debbie a v roce 2012 její krásný bráška Danny. Oběma přejeme hodně štěstí a hodně úspěchů v chovu.
V roce 2010 i 2011 jsme se věnovali hodně výstavám. Byli jsme na 15 výstavách v Čechách, 3 na Slovensku a 6 v Chorvatsku. Chtěli jsme nasbírat zkušenosti. Ostudu jsem si určitě neuřízli. Všichni - Barča, Debbie i Fabík byli téměř vždy výborní. Jsme moc spokojeni, ale určitě se máme stále co učit.

Opravdu zajímavé by bylo srovnání našich výletů do Chorvatska - červnového Varaždinu, zářijového Osijeku a o rok později srpnového Sinj. Ale bylo by to srovnávání neporovnatelného. Tak jen zmíním skvělý výsledek - Debbie splnila juniorský šampionát Chorvatska (získala celkem 5x CAJC) a Fabík se stal Šampionem Chorvatska.Velikou radost nám způsobili na výstavách i Barči potomci. Zmíním zde veliký úspěch jednoho z nich - Danny od Brdské studánky. Danny se rozhodčím vždy líbí, několikrát získal i titul Best of Breed, nejlepší jedinec plemene, velmi rychle splnil podmínky získání titulů Český junior šampion a Český šampion. V roce 2011 vyhrál Klubovou výstavu KCHL a získal titul Klubový vítěz KCHL 2011. Srdečně gratulujeme.
Bohužel se nám nevyhnula i série špatných zpráv. Assanovi byla zjištěna rakovina přední nohy, Borrisovi rakovina oka a oba museli být uspáni. Po půlročním boji musela být uspána i Aida. Ani několik operací jí nepomohlo a nespravily její poničenou packu.

Chtěli jsme zaplnit prázdné místo v Aidy rodině co nejdříve a když Barča začala hárat o tři měsíce dříve než měla, bylo to jako pokyn "shůry". Zažádali jsem si o krycí list, nebylo moc času na rozhodování o ženichovi, takže volba padla na osvědčeného Amore. Krytí se povedlo a o dvě měsíce později se nám narodilo 9 štěňátek - vrh E. Téměř ve stejný den, kdy se nám narodila štěňátka, zaválel táta Amore na německé klubové výstavě v Leonbergu a vyhrál třídu čestnou. Svůj úspěch zopakoval i o týden později na klubovce ve Francii - zde vyhrál třídu šampionů!!Od narození bylo vidět, že jsou éčka příbuzná s déčky. Stejná dravost a chuť do života i k jídlu. A tak rychle rostly ....A rostly ....Fabík byl opět super chůvička, od malička pomáhal Barče olizovat štěňátka a hrál si s nimi. Starší sestra Debbie pomáhala hlídat štěnda venku. I ona byla Barče velkou pomocnicí.


V září 2010 mě požádali z časopisu Pes přítel člověka, jestli bych nenapsala článek o Leonbergrech. Souhlasila jsem a po delším boji jsem vyplodila (skoro se dá říct porodila) článek. Vyšel v listopadovém vydání. Jaký je nebo není, to musíte posoudit sami. Skvěle ho doplňují názory dalších chovatelů a majitelů i názor veterináře. U článku nám otiskli i fotky déčkových štěňátek a Fabíka. Za to jsme moc rádi.


Fabík dospěl v krásného psa a tak jsme jej v roce 2011 uchovnili.Ve stejném roce jsme chtěli uchovnit i Debbie. Ta musela ještě před bonitací splnit povinnou výstavu ve třídě starší než mladých. Proto jsme ji přihlásili na výstavu do Klatov, je to pro nás nejbližší výstava. V Klatovech se stalo něco nečekaného - Debbie získala titul Národní vítězka Klatovy 2011 i Best of Breed, nejlepší jedinec plemene!!! Jsme na ni moc pyšní Tongue Out

Tím Debinka splnila všechny podmínky k uchovnění a na podzim úspěšně zvládla i bonitaci.

 

Facebook link Twitter link YouTube link Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.